wtorek, 8 stycznia 2013

Własna strona internetowa zamiast życiorysu


Czy warto założyć osobistą stronę internetową?

Wiele firm oferuje dzisiaj założenie własnej strony internetowej za darmo. Nie wymaga to umiejętności programowania, własną stronę można mieć i w 5 minut.

Dla ludzi aktywnych zawodowo istnieje wiele powodów, by założyć własną stronę www. Własny adres internetowy i profesjonalnie przygotowana strona to przede wszystkim budowanie wizerunku osoby nowoczesnej, zaznajomionej z trendami, odważnej – a to wszystko cechy, które odgrywają dzisiaj ważną rolę na rynku pracy.

Na osobistej stronie można zamieścić informacje o sobie, swoich kompetencjach i dokonaniach. Można tu także publikować linki do artykułów prasowych, w których zawarte zostały własne wypowiedzi, prezentować portfolio dokonań i załączać filmy o przeprowadzonych projektach. Można także prowadzić bloga o tematach zawodowych.

Kolejnym plusem posiadania własnego adresu www jest profesjonalny adres poczty. Adres jan@nowak.pl wygląda nie tylko bardziej profesjonalnie niż adresy darmowych systemów pocztowych, ale świadczy także o tym, że kandydat nie jest laikiem w dziedzinie internetu. Dodatkowo wiadomości mailowe wysyłane z konta pocztowego we własnej domenie nie zawierają reklam.

Własną stronę internetową można wyprofilować w internecie zarówno pod kątem danych personalnych, jak i haseł związanych z branżą właściciela strony. Dzięki takiemu wypozycjonowaniu stronę będzie można łatwiej znaleźć w internecie.

Niemniej jednak własna strona internetowa może być dość nieużyteczna z perspektywy aktywnego ubiegania się o pracę. Po pierwsze wadą strony może być zbyt ogólnikowe ujęcie doświadczenia kandydata, bo brakować jej będzie ujęcia elementów istotnych dla konkretnej oferty pracy. Po drugie informacje na stronie trudno jest zapisać do pliku i wydrukować, chyba że życiorys jest tam do dyspozycji jako plik PDF lub WORD. Pojawia się wtedy jednak pytanie, dlaczego nie został on wysłany bezpośrednio do rekrutera, a kandydat w gruncie rzeczy utrudnia rekruterowi pracę. Po trzecie zamieszczanie linku do strony jako sposób na obejście braku miejsca w formularzu zgłoszeniowym rzadko kiedy działa na korzyść kandydata. Rekruterzy z reguły nie mają czasu by klikać na linki i tylko w wyjątkowych przypadkach zapoznają się z treścią strony. Po czwarte opatrzenie osobistej strony kodem dostępu potęguje nakład pracy rekrutera w drodze do zapoznania się z naszym profilem i może prowadzić do odrzucenia naszej kandydatury.

Analizując więc zalety i wady strony można stwierdzić, że tak naprawdę zaleca się je osobom z branży internetowej i kreatywnej, dla których internet jest narzędziem pracy, które w ten sposób mogą przedstawić zbiór swoich wcześniej wykonanych prac. Kandydaci ze wszystkich innych grup zawodowych mogą ograniczyć się do założenia profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów, aby dać się szybciej znaleźć osobie rekrutującej pracowników. Ale taki profil musi być przygotowany bezbłędnie i atrakcyjnie, wtedy przekonuje rekrutera. Ale to już inny temat na naszym blogu.

Do zobaczenia wkrótce !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz