środa, 18 listopada 2015

Cyfrowa autoprezentacja – vCV


Wideo życiorysy, tzw. vCV miały być następnym hitem w szukaniu pracy. Ponad 10 lat temu prognozowano, że ta forma aplikacji o pracę wyprze papierowe CV. Z wielu powodów vCV nie zadomowiło się na rynku rekrutacyjnym ani w Polsce ani w Niemczech. Jego forma jednak wciąż ewoluuje. Aktualnie dobre vCV jest wizytówką kandydata. Atrakcyjnie i oryginalnie przedstawia jego osobę, dotychczasowe osiągnięcia oraz aspiracje na przyszłość. Bardziej przypomina list motywacyjny niż CV, z tą różnicą, że brak w nim odniesienia do konkretnego ogłoszenia o pracę czy pracodawcy.

Dokumenty aplikacyjne w formie wideo nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Jest to dobra forma autoreklamy przede wszystkim dla pracujących w zawodach, w których prezentacja ma kluczowe znaczenie. Szczególnie w odniesieniu do stanowisk w marketingu, reklamie, PR, czy ogólnie w zawodach związanych z komunikacją. Także w branży kreatywnej aplikacja oparta na tekście to już za mało.
        Aplikacja wideo wymaga dobrze rozwiniętych umiejętności prezentacji i komunikacji. Na vCV zazwyczaj decydują się śmiali, odważni i niebojący się kamery ekstrawertycy. Trzeba mieć także mały talent aktorski, poprawnie się wysławiać, mówić pewnie i przekonująco. Trzeba też zwracać uwagę na komunikację niewerbalną: patrzeć prosto w obiektyw kamery, ograniczyć zbędną gestykulację oraz panować na mimiką.
        Przygotowanie vCV jest poważnym wyzwaniem. Osoby poszukujące zatrudnienia rzadko są w stanie przygotować w krótkim czasie coś ciekawego i dobrej jakości. Z drugiej strony rekruterzy, poświęcający średnio 6 sekund na przeglądniecie jednego CV, po prostu nie mają czasu na oglądanie wideo. W Berlinie istnieją jednak start-upy, np. KaufDa Bonial International GmbH i movingIMAGE24, które w wideo-dokumentach zauważyły szansę na uskutecznienie rekrutacji.

Zalety vCV
        Osoby poszukujące pracy stoją przed bardzo konkretnym zadaniem - wyróżnić się w oczach przyszłego pracodawcy, tak żeby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Prezentacja wideo pozwala pracodawcy na bliższe poznanie swojego potencjalnego pracownika jeszcze przed zaproszeniem go na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Poszukującym pracy z kolei daje możliwość zrobienia dobrego „pierwszego wrażenia” i w autentyczny sposób zaprezentowania swoich pasji i motywacji czy pokazania znajomości języków obcych. Przygotowanie aplikacji z komponentami wideo to także dowód otwartości na innowacje.

Zasady dobrego vCV
        Aby w procesie rekrutacji dostarczyć jak najwięcej korzyści, wideo powinno raczej przypominać list motywacyjny niż być odczytaną wersją CV. Najlepiej zastosować perspektywę z lotu ptaka: krótko przedstawić się, nakreślić profil zawodowy, streścić swoje zawodowe cele i motywację. Nie ma konieczności podawania wszystkich etapów rozwoju zawodowego czy konkretnych dat zatrudnienia u byłych pracodawców. Prezentacja powinna być krótka - najlepiej jedna minuta, w uzasadnionych przypadkach dwie minuty.

Realizacja vCV
        Realizacja vCV to jeszcze większe wyzwanie dla kandydatów niż tradycyjne CV i list motywacyjny. Materiał wideo musi przede wszystkim być dokładnie dopracowany.
        Przygotowując vCV samemu dobrze zacząć od sporządzenia konceptu prezentacji, jej treści i formy. Nie należy uczyć się tekstu prezentacji na pamięć tylko przećwiczyć wypowiedź w oparciu o przygotowane punkty. Ważna jest też umiejętność deklamowania, tak żeby występ przed kamerą wypadł naturalnie.
        Po drugie należy zadbać o jakość nagrania. Zapewnić ostry obraz, dopasować oświetlenie, zadbać o odpowiednie tło, nagrać dobrej jakości dźwięk i wybrać strój, który korzystnie prezentuje się w kamerze. Ponadto trzeba pamiętać o wygenerowaniu końcowego pliku wideo w formacie, który adresat będzie mógł odtworzyć. Przy wysyłaniu linku z hasłem trzeba sprawdzić czy wideo się otwiera.

Pomoc profesjonalisty
        Wykonanie vCV w domowych warunkach jest niezwykle trudne, zaś współpraca z profesjonalistą może być kosztowna. Kandydaci z branży kreatywnej powinni w miarę możliwości wykonać dokumenty aplikacyjne samodzielnie, wykazując się przy tym własną pomysłowością i zaangażowaniem, bo to potwierdzi ich umiejętności.
        Natomiast osoby pracujące w takich zawodach jak przedstawiciel handlowy w przygotowaniu materiałów wideo powinny zdać się na profesjonalne wsparcie. W końcu muszą pokazać takie zalety jak pewność siebie, otwartość, energiczność czy determinacja, a nie pomysłowość w kwestii formy filmu, umiejętność obsługi sprzętem do nagrywania czy oprogramowania do montażu.

Przyszłość vCV
        Ze względu na nakład pracy w vCV nie jest on w stanie zastąpić zwykłego pisemnego CV ani listu motywacyjnego. Prezentacja wideo pozostanie dodatkiem do tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych, których zadaniem będzie odniesienie się do wymagań zamieszczonych w konkretnej ofercie pracy i nakreślenie wizji tego, jaki wkład kandydat wniesie do danej firmy.
        Dla Polaków szukających pracy w Niemczech vCV jest szansą na wyróżnienie się i ciekawa forma konkurowania z Niemcami. Nie warto marnować zbyt wiele czasu na przejmowanie się akcentem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz