poniedziałek, 3 kwietnia 2017

O czym jeszcze warto pamiętać szukając praktyki? (cz. 4)Link do części piewszej (Jak znaleźć praktykę zawodową na lato?)
Praktyki zawodowe stały się bardzo ważnym elementem budowania profesjonalnej kariery. Pisaliśmy wcześniej o narzędziach pomagających dokonać wyboru właściwej firmy dla odbycia praktyk. Była także mowa o konkursach, targach i giełdach. Na koniec warto wspomnieć o takich kryteriach wyboru jak czas, wynagrodzenie czy opinie o firmie.

1. Odwiedź serwisy internetowe, gdzie praktykanci dzielą się informacjami na temat swoich doświadczeń, np. „Nie parzę kawy”. Piszą oni zwykle o tym jak bardzo byli zadowoleni z praktyk i czy nauczyli się czegoś ciekawego, czy też parzyli tylko przysłowiową kawę?
Sprawdź też portale oceny pracodawców na których zamieszczane są opinie pracowników na temat warunków panujących w firmie. Nie zawsze będą to informacje rzetelne, ale przynajmniej zorientujesz się w istotnych kwestiach dotyczących danego pracodawcy.

2. Przeanalizuj aspekt wynagrodzenia. Określ wyraźny cel: czy szukasz praktyk z wynagrodzeniem czy bez. To pomoże uniknąć ci rozczarowań lub wynegocjować lepsze warunki. Pracodawcy doceniają konkretne podejście. Im konkretniej określisz warunki konieczne, tym łatwiej odfiltrujesz oferty mniej interesujące. Postaraj się tylko z tym nie przesadzić, bo nie zostanie ci nic do wyboru.

3. Weź pod uwagę właściwy czas na aplikowanie. Mniejsze firmy czy startupy mogą nie mieć dalekosiężnych planów na przyszłe miesiące. Ubieganie się u nich o praktykę pół roku przed jej rozpoczęciem będzie dla nich kłopotliwe. Ale w korporacjach nabór na praktyki letnie odbywa się zazwyczaj w marcu i kwietniu. Na pozostałe praktyki często cały rok. Niektórzy studenci są gotowi nawet wziąć urlop dziekański jeśli będą mieć okazję zdobycia ciekawego doświadczenia.

Twoim celem jest w końcu otrzymanie jak najlepszej oferty pracy tuż po ukończeniu studiów. Niestety zatrudnianie absolwentów na praktyki jest sposobem zaoszczędzenia na kapitale ludzkim, co przeciąga się niekiedy w lata. Jeśli dopasowane do swojego profilu praktyki odbędziesz jeszcze w czasie trwania studiów to po ich zakończeniu szybciej zdobędziesz pracę na miarę swoich kwalifikacji.

1 komentarz:

  1. Cześć Magda, mogłabyś proszę umieścić na swojej liście portal praktyk i pracy dla studentów Praktyki studenckie

    OdpowiedzUsuń