sobota, 18 marca 2017

Gdzie jeszcze szukać interesujących praktyk? (cz. 3)


Link do części piewszej (Jak znaleźć praktykę zawodową na lato?) i drugiej (W jakiej firmie najlepiej odbyć praktykę zawodową?).Szukanie praktyk wcale nie jest łatwiejsze od szukania pracy. Zwłaszcza, jeśli jest to praktyka obowiązkowa potrzebna do zaliczenia przedmiotu na studiach, a uczelnia nie dysponuje bazą podmiotów współpracujących. Jesteś wtedy zdana na własną inwencję.
Dodatkową trudnością jest czas. Potwierdzenie zdobycia praktyk trzeba dostarczyć na uczelnię w określonym przedziale czasu. Z kolei termin praktyk musi współgrać z planami pracodawcy. Jeśli proces rekrutacyjny się wydłuży, zostaniesz z pustymi rękami.
Częstym problemem młodych absolwentów w ich staraniach o pracę jest brak odpowiedniego doświadczenia. Zanim zaczniesz szukać właściwych praktyk zawodowych, zastanów się w jakiej firmie i branży chciałabyś pracować. Wykorzystaj narzędzia nakreślone w poprzednich artykułach.

Co jeszcze możesz zrobić, aby znaleźć ciekawą praktykę:

1. Weź udział w konkursach. Rozwiązując wyznaczone zadania masz szansę na prestiżową praktykę. Poza tym zdobędziesz wiedzę o firmie i podniesiesz swoje kompetencje. W konkursach największe znaczenie ma twoja osobowość i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów. Twoje dotychczasowe osiągnięcia, czy wyniki z uczelni są tu mniej istotne. Liczy się tylko to jak dobry wynik osiągniesz. Konkursy są zazwyczaj organizowane przez rozpoznawalne marki a aspekt współzawodnictwa dodatkowo podnosi ich wyjątkowość. Niektóre z nich to:
  • Grasz o staż
  • Global Management Challenge
  • Studencki Nobel

Korporacje organizują także konkursy, np.:
  • Tequila\ Dla Najlepszych (agencja reklamowa)
  • L'Oreal Brandstorm (in-house marketing)
  • Google Online Marketing Challenge (in-house marketing)
  • Henkel Innovation Challenge (m.in. in-house marketing)
  • EYe on TAX (firma konsultingowa)
  • Imagine Cup firmy Microsoft (dział technologiczny in-house)

2. Weź udział w targach praktyk takich jak AbsolventTalent Days czy Drogowskazy Kariery. Zawczasu zapoznaj się z katalogiem wystawców. To doskonała okazja do znalezienia wielu pracodawców w jednym miejscu i porozmawiania z nimi osobiście. Możesz zdobyć odpowiedzi na interesujące cię pytania a przy okazji zainteresować sobą i zostawić CV. Być może dowiesz się czegoś o nowej działalności lub stanowisku, które nie przyszło ci wcześniej do głowy.

3. Poprzeglądaj giełdy praktyk z aktualnymi ofertami. Przykładowo:

O tym co jeszcze wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu praktyk przeczytasz w części czwartej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz