wtorek, 19 lutego 2013

Niezawodne wzory listów motywacyjnych – oksymoron?

Przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu dobrych porad dotyczących tworzenia listów motywacyjnych jest czasochłonne. A efekty zazwyczaj trudne do wdrożenia, bo jak naprawdę powinno się napisać list motywacyjny, żeby był rzeczowy i atrakcyjny? 

Przeanalizowaliśmy ponad 50 wzorów listów motywacyjnych.
Wniosek: Darmowe szablony i wzory CV niestety nie pomagają. Wzory dokumentów aplikacyjnych w języku polskim, jakie znajdujemy w polskiej blogosferze są niezbyt dobrymi tłumaczeniami z języka angielskiego.

Pamiętajmy więc o tym, że wzory i szablony listów motywacyjnych często zawierają
1.    Błędy:
- Niekorzystne powtórzenia: „Liczę na możliwość spotkania, podczas którego będę miał możliwość zaprezentowania swojej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej” Lepiej można ująć to tak: „Liczę na możliwość spotkania, podczas którego będę miał możliwość zaprezentowania swojej kandydatury osobiście” albo „Liczę na możliwość zaprezentowania swojej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej”.
- „Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z przyjemnością szerzej uzupełnię informacje zawarte w moim CV” Lepiej brzmi już: „Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z przyjemnością podam szczegóły informacji opisanych pokrótce w moim CV”. 
- „Jestem w pełni dyspozycyjny i w każdej chwili z przyjemnością przyjmę zaproszenie na ewentualne spotkanie z Państwem.” Poprawniej brzmi już: “Jestem w pełni dyspozycyjny i w każdej chwili mogę przyjść na spotkanie z Państwem”. Pamiętajmy, nie można dostać zaproszenia na ewentualne spotkanie.

2.    „Wyświechtane” zwroty
- „Znając Państwa ugruntowaną pozycję na rynku i dynamiczny rozwój …”
- „Mając na uwadze wysoką renomę Państwa restauracji …”

3.    Puste frazesy
- „Poszukuję dalszych wyzwań oraz możliwości samorealizacji, a Państwa oferta wskazuje, że stawiając kandydatowi wysokie wymagania, praca w … S.A. może dostarczyć wiele satysfakcji zawodowej.”

4.    Niepotrzebne wypełniacze
- „O mojej dotychczasowej postawie w pracy może zaświadczyć list referencyjny od poprzedniego pracodawcy”
- „…, o czym także świadczą wymienione w CV kursy i certyfikaty”

5.    Ogólniki
- „Jestem szczególnie zainteresowany tą ofertą pracy z powodu mojego dotychczasowego doświadczenia, jak i dalszych celów zawodowych”

6.    Fałszywą skromność
- Używanie słowa ewentualnie w kontekście np. rozmowy kwalifikacyjnej: Licząc na to, iż moje kwalifikacje spełniają Państwa oczekiwania, mam nadzieję, że umożliwią mi Państwo ich weryfikację podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.”, „Z przyjemnością dokładniej przedstawię swoją kandydaturę podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.”
- „Jeśli byliby Państwo ostatecznie zainteresowani moją skromną ofertą...” lepiej zastąpić zdaniem w stylu: „Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście”.

7.    Przykłady zdań, służących powtórzeniu informacji, które powinien zawierać profesjonalny życiorys
- „Posiadam … wykształcenie oraz …- letnie doświadczenie w obszarze / dziedzinie …”
- „W ramach dotychczasowej praktyki zawodowej …”
- „Obecnie pracuję jako … i zajmuję się …”

8.    Treści służące komunikowaniu zadań, a nie osiągnięć:
- „W ciągu ostatnich 2 lat do moich obowiązków …”
- „Do moich podstawowych obowiązków należały …”

Ściągnięty z Internetu szablon listu motywacyjnego nie przekona pracodawcy do kandydatury. Niefortunnie sformułowany list motywacyjny może nawet zaszkodzić. Pracodawca może dojść do wniosku, że kandydat jest leniwy, mało inteligentny i bez wyobraźni, bo kopiuje krążące standardowe wzory.

Jeśli już pracujesz z szablonami z Internetu:
- Bardzo krytycznie oceń treść wzorów listów motywacyjnych
- Nie kopiuj całych ich fragmentów
- Unikaj zwrotów mających charakter informacyjny i sprawozdawczy
- Pamiętaj, że zmniejszasz swoje szanse na pozytywne wyróżnienie się z tłumu konkurentów. 

Dlatego najlepiej list motywacyjny przygotować samemu lub poprosić o pomoc fachowca. Pomocne będzie także vademecum CV i profesjonalna aplikacja po niemiecku: http://www.8careers.eu/blog/pl/vademecum-cv-po-niemiecku.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz