wtorek, 25 września 2012

Aplikacja spontaniczna, czyli jaka


Aplikacja spontaniczna, czyli jaka

W języku polskim nie ma zręcznego odpowiednika „unsolicited application” czy „Initiativbewerbung”, gdyż nie da się istoty takiej aplikacji zawrzeć w jednym słowie. Naprzeciw rozwlekłym pojęciom, takim jak „aplikacja niebędąca odpowiedzią na konkretne ogłoszenie”, „podanie o pracę niebędące odpowiedzią na ogłoszenie”, „niezamówione podanie o pracę”, „nadesłana bez wezwania aplikacja”, „aplikacja wysyłana w ciemno” czy „aplikacji z własnej inicjatywy” wychodzi coraz modniejsza wśród HR-u krótka nazwa „aplikacja spontaniczna”.

Spontaniczna, czyli ochotnicza, samodzielna, samorzutna, samoistna, z własnej woli, bezpośrednia, jak sugeruje słownik synonimów.

Aplikacje spontaniczne wysyłane są do firm, które nie zamieściły ogłoszeń o pracę w interesującej dla kandydata dziedzinie, bądź do agencji doradztwa personalnego lub agencji pracy tymczasowej.

Duże znaczenie w aplikacji spontanicznej ma list motywacyjny, w którym trzeba zawrzeć odpowiedzi na następujące pytania:
1.    Co jest powodem mojej aplikacji?
2.    Czemu jestem zainteresowany określonym przedsiębiorstwem (jaką mam na jego temat wiedzę)?
3.    Jaki obszar działalności preferuję? W jakim dziale chciałbym pracować? Jakie stanowisko mnie interesuje? Jakie są moje zainteresowania zawodowe?

Pisząc list motywacyjny do agencji doradztwa personalnego lub agencji pracy tymczasowej, dobrze jest także zwerbalizować
1.    oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy,
2.    nasze cele zawodowe oraz planowaną ścieżkę kariery,
3.    a także branże, które nas interesują.

Jeżeli mieliśmy kiedyś jakiekolwiek doświadczenia związane ze współpracą z adresatem aplikacji spontanicznej (n.p. w ramach praktyk, pracy letniej, itp.), koniecznie trzeba do tego nawiązać, podając zakres obowiązków i dat na początku listu motywacyjnego.

Jeżeli napisanie aplikacji spontanicznej jest dla Ciebie dalej zbyt trudne, zgłoś się do nas.
Przykład aplikacji spontatnicznej znajdziesz również w vademecum: CV i profesjonalna aplikacja po niemiecku: http://www.8careers.eu/blog/pl/vademecum-cv-po-niemiecku.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz